Nepelnytai pamiršta vakarienės dalis - taurė gėrimo.

Apie ką po vakrienės kalbame vertindami restoraną bei jo kokybę? Dažniausiai pokalbis prasideda ir baigiasi maisto, ingrientų bei skonių vertinimu, lyginimu ar aptarimu. Sunku būtų paneigti, kad tai nėra svarbu. Juk tai atspindi restorano veidą, parodo jo charakterį bei asmenybę.

Prieš atveriant duris, savęs paklausėme - ar maistas yra vienintelė ir pagrindinė restorano dalis, kur turėtume sutelkti išskirtinai visą savo dėmesį bei koncentraciją? Supratome, kad ne. Yra daug daugiau! Detalių, mažesnių ar didesnių, kurios vakarienę padaro pilnavertę, kurios priverčia maistą žydėti ryškiau ir tuo pačiu, kurioms reikia skirti atitinkamą dėmesį ir surasti tose ribotose 24-iose paros valandose papildomo laiko bei pastangos.

Viena iš nepelnytai pamirštų vakaro sudedemųjų dalių restorane - taurė maistą lydinčio gėrimo. Kartais grakšti ir elegantiška, gaivi bei lengva, o kartais kompleksiška ir tvirta. Dažnai pamirštama ar nevertinama, retai kada išskirtinė ar išieškota. Tuo pačiu mažai kada edukuojanti ar priverčianti sustoti ir išgirsti naują ir tau dar negirdėtą istoriją. Pasakėme sau, kad gėrimų svarbos vakaro metu ignoruoti negalime. Ir nenorime. Kad būsime atviri visiems, kurie gali papasakoti dar neatskleistą gėrimo istoriją, besipinančią su mūsų vakarienės potyriu bei skonių deriniu.

Bičiulis Augustas kartą mums priminė, jog vakarienė, kaip ir teatras, prasideda anksčiau nei suskambant skambučiui. Vakarienė gali prasidėti jos laukimu, lengvu pokalbiu skaitant meniu bei pirmųjų aperityvo gurkšnių aptarimu. Tad praleidome penkis pirmadienio vakarus kartu su miksologiją dievinančiu Augustu, degustavome 74 kokteilius ir dar valandų valandas apie juos diskutavome. Galiausiai atrinkome šešis. Tam, kad vakaras prasidėtų kitaip - velvetišką minkštumą turinčio Honey Sour ar elegantiška bei subtilia French 75 kokteilio taure.

taure gerimo

Vakaras tęsiasi. Platėja ir gėrimo, kuris lydės maistą pasirinkimas. Taurė Cava Brut kartu su užkandžiu, o gal citrusinį apynio kartumą išryškinantis mažo bravoro iš Kauno Green Monster IPA alaus bokalas. Tuomet jau laikas pagalvoti ir apie lengvąjį bei pagrindinį patiekalus bei pasirinkti gėrimą, kuris padės subalansuoti skonius. Cabarnet Franc ar Aglianico - kuri vynuogė labiau išryškintų troškinto jautienos liežuvio su nakvišų bei rugštynių lapais skonį? Gal geriau derėtų karamelinį saldumą turintis Anderson Valley Amber Ale? Maisto spalvų yra be galo daug. Taip pat ir  vynas gali būti įvairiapusiškesnis nei baltas ar raudonas, saldus ar sausas, o alus - šviesus arba tamsus. 

Kaip ir kiekvienas spektaklis, taip ir vakarienė turi savo kuliminaciją - tai keletas kąsnių nenuspėjamo ir žaižaruojančio deserto! Šiuo momentu gėrimų pasaulis atsiveria neapčiuopiama platybe. Tirštas puodelis Ethiopia Tarba espresso kavos (viena iš 4 skritingų kavos pupelių rūšių restorane), džiovintais vaisiais alsuojantis Kavalan Ex-Sherry Oak viskis iš Taivano (taip, Taivano!), medumi ir pievomis kvepiantis klampus ramunėlių likeris, taurioji prancūzų Sauternes taurė, Picolit vynuogių statinėje 10 metų brandinta grappa, šeivamedžio žiedų St. Germain likeris…

Tereikia smalsumo, atvirumo ir noro pažinti. Tuomet gėrimo taurė papildys vakarienės sukurtą emociją ir papasakos dar negirdėtą istoriją. Istoriją, kurią mums kiekvieną kartą susitikus pasakoja miksologija besidomintis Augustas, ar Domas ir Ieva (Taste Map Coffee Roasters), kurią girdime iš Pauliaus (LUX food & drinks), Ginto (Duoklė Angelams), Lino (Sofa de Pancho) ir kitų. Istoriją, kuri niekada nesibaigia. Kuri atsinaujina kartu su maisto istorija - keičiantis metų laikams ir ingredientams lėkštėje.

SEZONIŠKA VIRTUVĖ. ARBA GYVENIMAS GAMTOS RITMU.

Koks oras už lango šiandien ar bus rytoj? Dažnas klausimas, kurį užduodame sau ar nugirstame kitų pokalbiuose. Juk gyvename čia, Lietuvoje, kur sezoniškumas aiškiai apčiuopiamas ir jaučiamas. Kur metų laikų ritmas paliečia mus visus, bei kurio pėdsakus aptinkame ne tik savo drabužių spintose, besikeičiančiose emocijose, bet ir kasdienio maisto racione.

Paprastai sezoniška virtuve laikoma ta, kuri naudoja šviežius, tam tikrame regione ar vietovėje  tam tikru periodu išaugintus produktus. Nors šiais laikais pasaulio ribos stipriai išbluko ir bet kurioje pasaulio vietoje galima iš principo gauti viską, tačiau, sutikite, jog gyvenant Lietuvoje, agurkus su medumi smagiausia ragauti vasaros pradžioje, sultingi ir skonio pilni pomidorai džiugina mus rugpjūčio mėnesį, bet ne sausio viduryje ar vasario pradžioje, o baravykus renkame ir apie jų gausą kalbame tada, kai jie auga mūsų miškuose - ankstyvą rudenį.

Tad natūralus gamtos ciklas brėžia savo liniją. Kurią galima bandyti ištrinti arba gyventi kartu su ja. Pastarasis scenarijus nors ir sudėtingesnis, tačiau mums, Sweet Root restorane yra artimesnis. Sezoniškumą gerbiame, juo sekame ir pagal jį gyvename: renkamės produktą, kuriame patiekalą ar ieškome naujų skonio derinių. Ir stengiamės, jog visa tai būtų išskirtinai lietuviška, natūralu ir priimtina mums visiems, kiek primiršusiems savąsias maisto tradicijas bei produktų gausą, kurią turime. Taip tarsi grįžtame prie savųjų šaknų, tuo pačiu parodydami atvirumą pasauliui.

Vasara | Žiema

Produktas, spalva, kvapas, maisto technologija keičiasi kartu su besikeičiančiais metų laikais. Dabar gyvename pavasario laukimu. Tačiau Sweet Root lėkštėse vis dar spindi švelnių spalvų pastelė iš rugių, džiovintų vaisių, šakninių daržovių. Šiuo periodu sotumo ir energijos, natūralios gyvasties suteikia sunkesni, žemiškesni patiekalai. Produktas, kad išgauti jo stipriąsias savybes, šiuo metu yra daugiau bei ilgiau apdorojamas termiškai, kepant krosnyje ar lėtai troškinant. Tačiau jau po kelių savaičių ingredientai keisis, maistas lengvės, įgaus pavasariško ryškumo ir puošis pirmaisiais šalpusnių žiedais, liepų lapais ar paparčių ūgliais. Lėkštėje norėsis matyti daugiau spalvų, gaivos ir šviežumo, tad pradės duominuoti mažiau apdorotas ingredientas. O vėliau ateis vasara…tuomet ruduo.

Būtent tai ir stengiamės akcentuoti - jog obuolių pyragą geriausia kepti rudenį, o vasarą kur kas priimtiniau mėgautis natūralia jo gaiva. Kad žiemą pirmenybė - marinuotam burokėliui, akomponuojančiam švelniai rūkytą antieną, o aplankius šilumai skaniausi jo pirmieji lapai apšlakstyti keliais aliejaus lašais.

Lygiai taip pat atsakingai, sezoniškumo vedini, parenkame ir vynus, kokteilius bei kitus gėrimus. Jei užsuksite šiandien, pasiūlysime tirštos ir aromatingos kavos, o vasarėjant ji taps uogiškesnė, vaisiškesnė. Vakarienės pradžioje sutikto kokteilio taurėje šiuo metu dominuoja intensyvūs ir sodrūs tonai - džiovintos žolelės, pušys, medus. Mėnesis, kitas ir sulauksime pirmųjų uogų. Būtų nuodėmė, jei jos netaptų gaivaus ir vasariško kokteilio pagrindu.

Tikra tiesa, jog mūsiškas sezoniškumo kelias reikalauja ypatingo atidumo, kūrybiškumo ir dvigubai, ne, trigubai daugiau pastangų. Restoranų verslui jis nepalankus dėl išaugančių kaštų, nuolat keičiamo meniu bei sakytume, netgi asketiško kūrybiškumo. Tačiau šis, iššūkių kupinas kelias, mums patinka - tikime jo prasme ir verte. Drąsiai ir užsispyrusiai žengiame dar toliau - mūsų restorano daržas jau suplanuotas ir pradedamas įgyvendinti. Tam, kad lėkštėse visuomet karaliautų įvairovė, natūralumas, kad galėtume gyventi sezoniškumu ir niekada nepristigtų geltonojo burokėlio, topinambo ar jaunos petražolės šaknies.

Sezoniškai pavasarėjantys,
Sweet Root

LĖTAI. SKIRDAMI LAIKO SAU.

Kada paskutinį kartą savo vakarienei skyrėte bent dvi valandas laiko?

Ispanas Ricardo jums tikriausiai atsakytų, jog vakar. Prancūzė Natalli prisimena, jog antradienį smagiai paplepėjo su draugėmis, ragaudama šviežiai paruoštą octopus, trečiadienį vakarojo su savo verslo partneriais, o sekmadienį ilgų pietų sėdo kartu su visa šeima.  O maloni danų pora, kuri vakarieniavo vos prieš gerą valandą, lyg nesupratusi klausimo, susižvalgo ir patvirtina: „Paskutinį kartą? Bet juk tiek trunka bene kiekvienos mūsų vakarienės ritualas”.

Jei susitiktume Paryžiuje, Kopenhagoje ar Barselonoje, tikriausiai tiek laiko skirtume vakarienei ir mes. Leistume sau mėgautis, tyrinėti naujus skonius, ragauti ir nepastebėti, kad laikrodis jau seniai rodo po dešimtos. Lėta vakarienė, maloni aplinka ir bendravimo teikiamas malonumas - tai, ką šiandien esame užmiršę būdami savo kasdienybėje. Norisi sustoti, atsiverti pasauliui ir tuo pačiu grįžti prie vakarienės tradicijos.

Sweet Root restorane kartu su Jumis kuriame savo vakarienės ritualą. Pas mus nepasisotinsite greitai - trumpam užsukę prieš teatro ar kino seansą. Ir po intensyvios darbo dienos vieno patiekalo alkiui numalšinti tikrai neužteks. Vakarienę matome be bulvyčių fri, coca cola, burgerių, vištienos krūtinėlės ar šviežių uogų žiemą… Atsilaikėme ir prieš populiariąsias Cezario salotas.  Jų neturime. Kaip neturime ir baltų staltiesių, nes manome, kad mūsų ruošiamas maistas nėra prabanga, kurią galima sau leisti vos kartą į mėnesį. Neturime ir degustacinio meniu bei savo patiekiamo maisto neskaičiuojame kąsniais. Mes ruošiame tradicinę, trijų patiekalų ir deserto vakarienę. Ji Nedaloma. Neskaidoma. Vientisa, išskirtinai sezoniška, subalansuota ir apgalvota iki paskutinio potėpio lėkštėje. 

…Iš pradžių jus pasitiks krosnyje keptas pastarnokas su kviečiais ir briuselio kopūstais. O galbūt - švelnus sultinys su plėšyta antiena, grūdėtomis garstyčiomis ir marinuotais žaliais pomidorais. Jo bus būtent tiek, kiek reiks jūsų gomuriui sužadinti. Taip, jis tikrai prašys dar, todėl druskoje kepta kaliaropė ar ‘canelloni’  su trintomis bulvėmis ir džiovintais baravykais puikiai tiks į kompaniją. Ir tuomet tikrai būsite pasiruošę ragauti pagrindinį patiekalą: troškintą ėrieną, iš mūsų partnerių ekologinio ūkio, su kruopštumu atrinktą ir branditą jautienos nugarinę ar šviežią starkį…

Sakote, jau laikas namo, skubate? Labai norėtume, kad užsukę pas mus, laikrodžius tiesiog pamirštumėte. Nes ten, už kampo, jau lūkuriuoja jūsų desertas. Garuose virtas morengas ir tamsiojo belgiško alaus karamelė, o galbūt burokėlių pyragas su kadagio uogų ledais, lydimas Martinez 47 kokteilio, Picolit vynuogių statinėse 10 metų brandintos grapos ar tiesiog puodelio tirštos ir išraiškingos espresso kavos.  Maisto kritikė Gail Simmons buvo teisi:  “There is no better way to bring people together than with the desserts”. Todėl tiesiog leiskite sau būti. Būti atviriems. Būti kartu.

Būtent toks ir yra mūsų tikslas - sustabdyti jus. Leisti atsikvėpti ir atskleisti jums skonių įvairovę, užpildyti vakarą ar tingią savaitgalio popietę prasmingu laiku, sukurti pojūčių harmoniją, nuspalvintą jūsų pačių bendravimu, dėmesingumu maistui ir natūraliu smalsumu.

Taip, mes mokame kalbėtis su maistu bei gėrimais. Darome tai nuoširdžiai, atvirai, su švelniu tobulybės prieskoniu blizgindami kiekvieną taurę restorane ar kruopščiai atrinkdami kiekvieną ingredientą lėkštėje. Viskas, ko tikimės iš jūsų - kad būsite tikri savo atvirumu, kad priimsite mus tokius, kokie esame ir susėdę prie vakarienės stalo sustosite bei ramiai kalbėsitės. Apie tai, kokias skonio spalvas matote ir jaučiate, kokią emociją jums tai kelia bei apie tai, kaip sekasi jūsų vaikams mokykloje, kokį spektaklį rinksitės kitą savaitę, ar ką padovanoti krikštadukrai gimtadienio proga.

Nes tikime, kad vakarienė gali tapti malonia kasdienybe.

SWEET ROOT BLOGAS - pradedame

230 dienų nuo pirmosios vakarienės. Daug šypsenų, nuovargio, atradimų ir pastangų. Fantastiška patirtis, kaip visada individuali ir su nieko nesulyginama. Esame dar labai jauna komanda, tačiau pradžioje tik mintyse besisukiojančios vertybės per šias 230 dienų susiklojo į tvarų ir vientisą mūsų restorano pagrindą.

Būvimas Vilniaus šurmulyje mums netrukdo stebėti gamtą ir restorane gyventi tikru sezoniškumu. Džiaugiamės natūralaus gamtos ritmo teikiamais privalumais ir priimame visus metų laikų keliamus iššūkius. Kad ir kokie jie būtų nepatogūs ar neleidžiantys greitai užpildyti trūkstamas meniu eilutes. Ieškome produkto ir ingrediento, kuris būtų artimas mūsų šaliai ar regiono tradicijai. Daug valandų praleidžiame bandydami naujus jų derinius ar iš naujo atrasdami tuos, kurie nepelnytai pamiršti. Visa tai darome tam, kad vakaro metu sustotume ir grįžtume prie to, ką palengva prarandame - gebėjimo lėtai ragauti, atrasti mažus dalykus, kalbėti ir justi bendrumą būnant kartu maisto aplinkoje. 120 minučių, 3 patiekalai ir keli kąsniai deserto. Gurkšnis tirštos espresso kavos ar taurė apie pasaulio tradicijas kalbančio gėrimo.

Norime dalintis savo mintimis, kad galėtume augti kartu. Apie maistą, naujus ar jau gerai pažįstamus gėrimus, vakarienės filosofiją bei estetiką, produktą ir sezoniškumą, pasaulio tendencijas ir mūsų tradicijas. Dalintis ir apie tai, kaip formuojasi mūsų kulinarinis skonis bei valgymo tradicijos ar keičiasi restorano vieta mūsų socialiniame gyvenime. Norime kalbėti ir girdėti jus. SWEET ROOT BLOGAS - pradedame.